confessions

zümrüdü kanka

Kapalı Hesap

  1. toplam entry 1246
  2. takipçi 10
  3. puan 47841

ne mutlu türküm diyene

zümrüdü kanka
Andımızın son satırı, hatırı sayılır bir satır. Buradaki ifadede Türklüğe vurgu yapıldığı için başka toplulukların telaffuz anında yüzü ekşir bazen ama o iş öyle değil. Düşünün ki Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet liderisiniz ve halkınıza sesleniyorsunuz. Milli duygulara vurgu yaparak; "türk milleti zekidir, türk milleti çalışkandır" sözü, halkı azmetmeye sevkeder mi? -eder. Bir toplumun kendi ismine yönelik vurgu yapması kadar doğal bir şey yoktur.

yolbaşı

zümrüdü kanka
Kalabalık kitlelerce kutlanan yolun başı, insan miladında önemli bir yere sahip. Yol ortasında bekleşenler aval aval moduna girerken yolun sonunda ise kitleden eser yoktur.

ünal karaman

zümrüdü kanka
Trabzonspor'un görevine son verdiği teknik direktör. Dün Trabzon'da ortalık karıştı, binlerce Trabzonsporlu taraftar Ünal hocanın gitmesini protesto etti. Akşamleyin beyaz futbol programında gündem konusu Fenerbahçe idi fakat Ünal hoca durumu mevzu olunca beyaz futbol programının bile konusu Trabzonspor oldu.

enver paşa

zümrüdü kanka
Enver paşa, Kenan Evren, İsmet İnönü... Bu isimler gibi birkaç isimler daha vardır ki, ideolojik bakış açısına göre ya övgüye Mazhar olur ya da yerden yere vurulur. Enver Paşa'nın hayatına değinen uzun makale okumuştum. Bir işe başlayacağı vakit gösterdiği manevi teslimiyet, istikrarlı oluşu takdire şayandır.

gabor vona

zümrüdü kanka
Macaristan jobbik partisi kurucusu. İşaretleri bozkurttur ama bizdeki MHP'ye benzemez. Daha doğrusu MHP, jobbik'e benzemez. Bilmiyorum ama bizden daha samimi ve istikrarlı görüyorum partiyi, partinin kurucusu olan vona'yı.

ülkücülüğün macaristandan ithal olması

zümrüdü kanka
Ülkücülük, Türkçülüğün dini versiyonudur notunu düşeyim evvela. Macaristan'dan doğduğu ifade edilen turancılık, özellikle Macaristan'da kurulan jobbik partisi ile daha da muhkem bir hal aldı. Öncesinde ise, Osmanlı dönemine giren Türkiye nasıl ki İslam dini ile tarihinden uzaklaşmaya başladıysa, Macaristan da Hristiyanlık inancının benimsenmesiyle bir dönem Turancılık'tan sapma yaşadı. Fakat bu uzaklaşma değil de daha çok din çevresinde vakit geçirmek şeklinde de düşünülebilir. Sonrasında toparlanma yaşayan Macaristan, bağımsızlığının ardından daha düsturlu bir yol izledi. Fakat öyle de bir durum var ki, birinci ve ikinci dünya savaşında uzaktan bile olsa "attila'nın torunlarıyız" mesajını daima verdi Macaristan. Türkiye Macaristan futbol maçında kardeşlik temalı pankartlar açıldı. Bunları göz ardı etmek macaristan'a büyük haksızlık olur. Bakınız, düşününce tarih yazan Türklerin Turancılık ülküsünü; Macaristan, Türkiye'den daha kararlı bir şekilde yürütmekte. Buraya bir bozkurt işareti; türk tarihine binaen...

kemalizm

zümrüdü kanka
Atatürkçülük adı altında Atatürk'ün ilkelerine uygun olmayan eylemlerde bulunanların varlığından ötürü göbeği kesilen bir düşünce bilimi. Kemalizm terimi, Atatürk'ün ismini telaffuz etmekten korkanların can simidi olmuştur. Gündemde konuşan siyasetçileri dikkatle inceleyiniz. Atatürk'ün düşüncelerini destekler gibi görünen ama aslında halka oynayanlar asla Atatürkçülük ya da Atatürkoloji demezler, Kemalizm derler.

kovalı soba

zümrüdü kanka
Kuzineli soba gibi belki uzun süreli ısı özelliği yoktur ama talaşla doldurulduğu vakit çabucak yanıp etrafı ısıtır. Daha çok tek odalı ve işyerleri gibi alanlarda tercih edilir ama bu sobalarla tüm evi ısıtan ya da keşke olsa da ısınsak diyen insanlar var.

yerli otomobil fiyatı

zümrüdü kanka
Tanıtım yapıldı, şimdi sırada fiyatının nasıl olacağı hususu var. Kimisi yurt dışı satışı için pahalı olsun kimisi ise ucuz olsun ki çoğumuz alabilelim diye düşünüyor. Bence fiyatı pahalı olacaktır. Bize ucuz, dışarıya pahalı olur mu bilmem ama olsa fena olmaz hani.

tohumculukta f1 ve f2 kavramı

zümrüdü kanka
Tarımda belirtilen F1 ve f2 tohumları, belirli bir aşamadan geçtiği için bu isimleri alır. Aynı tür fakat uzak familyadan olan iki bitki tozlandırma yoluyla çiftleştirilir ve ortaya çıkan melez hibrit tohumu f1 adını alır. F harfinin açılımı; filial demektir. F1'lerde ortaya çıkan bitkiler, anneden bir örnek, babadan bir örnek ve anne babadan karışım örnekler alır. Bu daha çok boyut ve renklendirme amaçlı yapılır. Mesela beyaz ve kırmızı renkli iki bitki, filial yoluyla melez hale gelince tohumlar arasında pembe de görülür. f2 ise, f1'den üretilen tohumlardır ki, bu işlem ne kadar ileriye doğru giderse tohumlarda başkalaşım olduğu kadar sağlıksız bitkiler de elde edilmeye başlanır. F1'lerin ortaya çıkması öyle ha deyince de olmaz, bunun için yıllar veriliyor. Bu melezleştirme yoluyla ilk elde edilen F1 kuşağının tercih edilmesinin nedeni, çok çeşitlilik ve dayanıklılık içindir. Fakat f2'lerde çeşit arttıkça deforme oluşum artarken dayanıklılıksa azalır.

renkli karnabahar

zümrüdü kanka
Ülkemizde en çok rastlanan beyaz karnabaharın aslında farklı renkte olanları da var. Yeşil, turuncuya dönük sarı ve mor renkli karnabaharlar ülkemizde yetişmese bile yetiştiriciliği konusunda denemesi yapılıp olumlu sonuçlar alınmış. Ufaktan ufaktan piyasada görmek mümkün. Üstelik bu karnabaharların renkleri boya falan değil, aynı zamanda rengine göre kansere karşı koruyucu etkisi de bulunuyor.

muafsozluk.com/foto
not; buradaki yeşil karnabahar, brokoli değil fakat sözü gelmişken brokoli de aynı familyadan.
2

rencide etmeye evrilen tebliğ anlayışı

zümrüdü kanka
tebliğ; Arapça kökenli olup "belağa" fiilinden gelir. Terimsel manası bu şekilde olup bildirme, ulaştırma anlamlarında iken dinî boyutta ise tamamlamak babında değerlendirilir. Bir dinin elçileri ya da mensupları, inançlarını tebliğ eder fakat bu hassas bir düsturda olmalıdır. Tebliğ, rencide etmeye vardığı vakit gayesinden şaşar. Ayıplamak, tenkit etmek; hoşgörü vasfına sahip olması gereken bir inancın unsuru olmamalı. Bu da toplumumuzun vazgeçemediği bir zaaftır.
0 /