confessions

gel bak ne buldum

1. nesil Yavru - Kaf dağına yakın

  1. toplam entry 976
  2. takipçi 2
  3. puan 27229

devletçilik

gel bak ne buldum
İnkılap tarihi dersinde bize öğretilen “atatürk ilke ve inkılaplarından” biriydi.

Devletçilik, ülke içindeki her şeyin (vatandaşın, paranın, çalışmanın meyvesinin vs.) devlet için olmasıdır.

Günümüzde devletçilik modern toplum düzenine pek de uyumlu olmayan, neredeyse terk edilmiş bir ilkedir.

Ekonomik olarak devletçilik, günümüz serbest piyasa ekonomisinden çok komünist sisteme yakındır.

Vatandaşın her şeyinin devlet için olması yani “birey devlet içindir, bireyin devlete karşı ödev ve sorumlulukları vardır” anlayışı, “devlet toplum içindir, toplumun refahını üretmelidir” anlayışına yerini terk etmiştir.

Doğruyu-yanlışı devletin belirlemesi, neye inanıp neye inanmayacağımızın devlet tarafından belirlenmesi yeni kurulan bir cumhuriyetin pekiştirilmesi için faydalı olabilirken günümüz modern dünya sisteminde yeri kalmamıştır.

Atatürk ilkeleri'nde devletçilik, halkçılık ilkesiyle ilk bakışta çelişkili görünür. Bu ilkelerin tutarlı ve günümüz dünyasında inandırıcı olmaları için retorikten (sadece söylem olarak kalmaktan) çıkarılıp kendi içinde güçlü sentezlerinin yapılmasına ihtiyaç vardır, o zaman günümüz toplumun kalkınmasına faydalı olabilirler. Aksi halde takipçisi kalmamış eski birer söylemden ibaret kalırlar.

şaka maka kışın gelmesi

gel bak ne buldum
Son 1 haftadır artık şaka maka değil ciddi ciddi gelmiştir. Sabahları ayazıyla, ikindi vakti yağan yağmuruyla, paltosuyla montuyla hayırlı olsun kış gelmiştir. Gerçi henüz -istanbul için söylüyorum- kar görmedik ama görmüş kadar olduk. Sokakta ve otobüste verdiğimiz nefesteki su buharını görüyoruz, yanaklarımız donuyor. E daha n'olsun.

togg

gel bak ne buldum
“Türkiye otomobili girişim grubu” kelimelerinin kısaltması. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan yerli otomobilimizin kısaltması aynı zamanda. Bu otomobilin hikayesini dinlemek için:

kovalı soba

gel bak ne buldum
Külünü dökmek azap gibidir. O soğukta dışarı çıkıp sokağın uygun bi yerine ya da çöp kovasına döker ve gelirsiniz. Sonra da altını gazete ile ortasını çıra ve odunla üstünü de kömürle doldurup yakmaya çalışırsınız.
Doğalgazın gözünü seviyim.

istanbul boğazı'ndaki gemi kazası

gel bak ne buldum
Kanal istanbul tartışmalarının tam üstüne böyle bir kazanın gelmesi zamanlama bakımından manidar. Tabi gerçekten makina arıza yapmış be gemi kaza yapmış da olabilir, bunun tarafsız bir ekipçe araştırılıp cevaplandırılması lazım.

Medya daha doğrusu bizdeki medya ise her olaya delile göre değil ideolojiye göre yaklaştığı için vakit kaybından başka bir şey sunmaz. Gereksiz vakit harcayabilecek olan bizim medyayı okusun. Benim o kadar zamanım yok çünkü.

luis suarez

gel bak ne buldum
Hafif kiloludur ama komple bir forvettir. Bi ara rakip futbolcuları “ısırmaktan” ceza almıştı. Peşpeşe hem kulüp takımında hem milli takımda rakip savunmacıları ısırmıştı. Bunun dışında gayet iyi topçudur. Tek pas oyunu, şut, hareketlilik, çalım... ne ararsan var adamda.

ne öyle ne böyle olmak

gel bak ne buldum
Aklınca uyanıklık yapan kişiler için kullanılan bir tabir. bir hikaye vardır, devekuşuna demişler: “kanatların var, uç”. O da kanatlarını kısıp “ben deveyim” demiş, uçmamış. “Madem deveyim diyorsun, yük götür” demişler, o da kanatlarını kabartıp “ben kuşum” demiş. Böylece hem uçmanın hem yükün zahmetinden kurtulmuş.
Böyle aklınca uyanıklık yapan kimseler kendilerini koruyacak ve onlara zor anlarında yardımcı olacak kimseyi bulamazlar, yalnız kalmaya mahkumdurlar. İnsan bir yol seçmeli, o yol doğru olmalı ve insan da o yolda sadık olmalı.

çok özlemek

gel bak ne buldum
Uzuuun süredir sesini duymadığı, yüzünü görmediği kavuşamadığı bir sevdiğini can-ı gönülden görmek istemektir. Konuşmak ve görüşmek istemektir. İnsanın yapısında vardır efenim bu duygu. İnsan çok sever ve ayrı kalırsa normalde pek beğenmediği memleketini bile çok özler.

tanrı allah'a yenildi

gel bak ne buldum
İncelikli bir cevap. Mhp'nin ideolojisini “türkçü ve islamcı” olmak üzere iki ana sütun taşıyor. Bu iki görüş arasında dengede bulunmak bu partinin yöneticileri için hayati derecede önemlidir. Mesela zamanla yönetimin türkçü tarafı biraz ağır basınca muhsin yazıcıoğlu gibi şahsiyetler partiden ayrılmıştır.

a haber

gel bak ne buldum
Ak parti'nin yayın organıdır. Tarafsızlıkla alakası yoktur.
İster iktidar ister muhalif olun, taraflı olmanın şöyle bir kötü tarafı var: şüpheli bir konuda tarafı olduğunuz grubun yaptığının doğru olduğunu söylediğiniz zaman kimse inanmaz. İsterse gerçekten doğru olsun herkes propaganda zanneder. Bir zaman sonra yalancı çoban durumuna düşersiniz.
0 /